SEPETİNİZDE ÜRÜN BULUNAMAMIŞTIR!
Eluca Atalı

Eluca Atalı

19 Kasım 1966 yılında Azerbaycan Cumhuriyeti'nin Neftçala ilinin Kolgaragaşlı köyünde doğdu. Atalı, Asıf Ata Ocağının devamcılarındandır. Bakü Devlet Üniversitesinin Kütüphanecilik bölümünden mezun oldu ve lisans eğitiminden sonra “Azerbaycan’da kitap bilimi: oluşumu, gelişimi, çağdaşlık aşaması ve perspektifleri” konulu doktora tezini yazdı. 

Eluca  Atalı on iki yaşından itibaren şiir yazmaya başlamış, edebiyata yeni bir tür olan felsefi-sanatsal minyatür akımını getirmiştir. Onun hem bu akımla uyumlu olan yazıları, hem de öykü, makale, mensur şiir, piyes, roman ve siyasi yazıları ülkesinde ve yurt dışında yayınlanmıştır. 

Yazarın birçok yazıları yabancı dillere çevrildi. Dünya, hayat, insan ve çevresinde cereyan eden her olay onun eserlerinin konusu olmuştur. O inancını benimsediği Asıf Ata’nın “İnsan değişmezse, dünya değişmez” deyimine sadıktır. Edebiyat aracılığıyla, o, insanların kendilerini mükemmelleştirirken onları engelleyen kusurları ve eksiklikleri analiz edebiliyor. Daha çok doğadan ve çocuklardan ilham alıyor. 

 

Irak Türkmen Yazarlar Birliği tarafından Kalem Ustası Ödülü'ne layık görülmüştür. 

KIBATEK – 49 ülkenin edebiyat araştırmacıları, şairleri ve yazarlarının bir araya geldiği kurum olarak her sene farklı ülkeden olan edebiyat temsilcilerine verilen Türk Dünyasına Hizmet Ödülünü 2020 senesinde ElucaAtalı’ya sunmuşlar. 

Yazar'a ait Eserler

YENİ
İNDİRİMLİ